Soru – Cevap

DÖVME BAKIMI NASIL YAPILIR?

Öncelikle stüdyoda sattığımız bir kaç çeşit orjinal tattoo aftercare kremlerden öneriyoruz ve dövme sonrası bu kremlerden uyguluyoruz.
Bunun yanısıra “iki, üç gün su değmesin” gibi saçmalıkları aklımızdan tamamen çıkaralım. Dövme işleminin ertesi günü duş alabilirsiniz.
Beş saatte bir antibakteriyel sabunla ovalamadan yıkayıp kağıt havlu yada bir peçeteyle tampon yaparak kurladıktan sonra çok az (mercimek tanesi kadar) after care kremden dövmenin uygulandığı bölgeye yedirerek sürüyoruz. Bunu 1 hafta boyunca yaptığımız sürece dövmelerimizde herhangi bir sorunla karşılaşmayacaksınız.
Yazın: Deniz- Havuz suyu ve direk güneş ışığından korumamız gerektiğinide hatırlatmak isteriz.


DÖVME SİLİNİR Mİ?

Teknolojinin geldiği nokta malum, lazer tedavileri ve ameliyat işlemleri yapıldığında birşekilde dövme siliniyor. Fakat gördüğümüz kadarıyla hiçbir şekilde deri eskisi gibi olmuyor ameliyat izi, yanık izi gibi pürüzler kalıyor. Ben şahsen sildrimek yerine başka bir dövme ile kapatmayı tercih ediyorum.

 

DÖVME YAPTIRMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Anne, baba ve kardeşlerin isimleri yazdırılabilir fakat kesinlikle sevgili yada eş ismi yazdırmayın. Ayrıca internetten bulduğunuz resimlerden, anlamı olmayan sıkılabileceğiniz desenlerden uzak durun. Daha çok sizin için anlamı olan özel desen, karakter yada yazılar tercih edin.

 

İKİ – ÜÇ  YILLIK DÖVME OLUR MU?

İki, üç yıllık yada birkaç ay taşınan sözde geçici dövmeler yoktur aksini iddia eden dövme sanatçılarına itibar göstermeyiniz . 2 – 3 Haftadan fazla dayanan geçici dövme yoktur! Özellikle turizm bölgelerinde amatör dövme yapan kişilerin, insanları kandırarak yaptığı 6 aylık, 1 yıllık, 3 yıllık vb. dövmelerdir. “birkaç sene içinde silinip gidecek” diye kandırıp kalıcı dövme yapanların para karşılığı uydurduğu veya permanent make-up denilen boyanın çıkacağını düşünerek yaptığı dövmelerdir! Permanent Make-up kalıcı makyaj boyasıdır, kalıcı makyajın çıktığını düşünerek(silik, soluk bir renk almasından) o boya ile vücuda dövme yapılırsa o dövme birkaç sene içinde silinip çıkmaz, sadece renk tonları solar zamanla renkler kötü iğrenç leke gibi sonuçlar bırakır ama kesinlikle çıkmaz!

Vücud’da dövmenin 1 kaç senede renginin solucağı ve renk tonlarının canlı kalmadığı yerler vardır;

* Yüze yapılan dövme uygulamalarında “Kaş, Göz ve Dudak” buna dağil.
*Avuç içi ve parmak araları.
*Ayak üstü, yan kısımları ve alt taban.
Bu bölgelere dövme uygulaması yapılırsa bile kesinlikle zamanla çıkmaz sadece bu bölgelerde ciddi anlamda zamanla renk tonlarında solma söz konusudur!
Demek istediğim kalıcı makyaj(permanent make-up) boyası değil bu bölgelere en iyi organic dövme boyalarıyla da dövme uygulaması yapılsa sonuç yine aynıdır!

 

DÖVME HANGİ MEVSİMDE YAPTIRILMALIDIR ?

Dört mevsim dövme yaptırılır fakat yazın tatil olayından dolayı deniz güneş görecek kişilere ya tatile çıkmadan 20-25gün öncesinden yada tatil dönüşü yaptırmaları tavsiye edilir. Yaz aylarında tatilde yaptırılan dövmelerde mikrop(enfeksiyon) kaptırma riski çok daha fazladır. Bana göre dövme yaptırmanın en iyi zaman dilimi; Kış, İlkbahar Ve Sonbahar’dır. Yazın dövme yaptırılmaz demiyorum o dövmeyi korumak zordur. Dövme yapıldıktan sonra 1 hafta kadar denize, 15 gün kadar da havuza girilmemesi ve 20-25 gün kadar direk güneş ışığına maruz bırakılmaması gerekir.
Havuzdaki klorlu suyun dövme için oldukça zararlı olacağını, denizin de hijyen açısından çok güvenilir olmadıgını bilmek gerekir.

 

DÖVME  YAPTIRMAK CAN  ACITIYOR MU?

Elimin hafif olduğuynu söylerler hep  (:
Dövme yaptırmak evet biraz can yakıyor olsada bu acıya dayanamayan kimseyi görmedim bugüne kadar.  Ayrıca acı eşiği kişiden kişiye değişiyor.

 

DÖVME SANATI  TÜRKİYE’YE NE ZAMAN GELDİ?

Türklerin dövmeyle tanışması çok eskidir. Dövmenin en eski icra edilen yerlerinden biri, Mezopotamya olarak bilinmektedir. Anadolu da dövme M.Ö. 2000 yıl öncesinde başlamıştır.

Kimi zaman unutulsa da, Güneydoğuda bir dönem göç etmekte olan Araplar, oradaki erkek ve kadınlara ‘dövün’ olarak adlandırdıkları dövmelerden, arpa buğday vb. yiyecekler karşılığında yaptırmışlardı.

Yanmış bir kibrit çöpü ile vücudun üzerine çizilen şekilleri, üç ya da dokuz adet halinde bir araya getirdiği iğneleri, koyun ödü ve kazanların altında toplanan isle hazırlanan karışımı, alt deriye işlemişlerdir. İğne sayısının üç veya dokuz adet olmasının mistik özelliği olduğu bilinmektedir.

Dövün, kadınlar tarafından, genel olarak çene, çene altı, ayak bileği, boyun, göğüs ve el üstlerine işlenmiştir.

Erkeklerde ise, şakaklarda ve kollarda yoğunlaşan,  Arap harfleriyle yazılmış, isim ve ibarelere, aslan, yılan, ay gibi şekillere rastlanmaktadır. Hala örneklerin yaşadığı doğu bölgesinde, dövmenin dinsel ve büyüsel kökenini, aşiretlerin ve bağlı bulundukları toplulukların, işaret ve simgelerini belirtmede, süslenme ve güzel görünme amaçlı, hastalık ve nazardan korunma, uğur ve tılsım niteliği taşımakta olduğunu ifade etmişlerdir.

 

Kum Naci (1963), “Türkmen Barakları”, Türk Etnografya Dergisi, Sayı: VI, 1963, s. 27-65.

Gülen Abdülkadir (1975), “Mardin’in Kızıltepe Yöresinde Dak ve Döğmeler”, Türk Folklor Araştırmaları, Cilt 13, Sayı 311, s. 7334-7335.

Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehce. ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerinden Züleyha Ramazanoğlu’ nun Kızıltepe Bozhöyük te dövme yaptırmış kadınlara çektiği fotoğraflar.

Hançerlioğlu Orhan (2000), “Dövme”, Dünya İnançlar Sözlüğü, (3. baskı), İstan-bul: Remzi Kitabevi, s. 122.

Karamağralı Beyhan (1980), “Türk Damgalarının Devamlılığı Hakkında”, Türk Dünyası Araştırmaları Dergisi, Yıl:2, Cilt:2, Sayı:9, s. 18.